Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-01-31

Odprawy i renty

Odprawy i renty występujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych łączy jeden cel - ich zadaniem jest częściowa rekompensata utraconego zarobku, a przez to złagodzenie trudów dostosowania się do nowej sytuacji wywołanej uszczupleniem dotychczasowych źródeł finansowania.

Natalia Korzeniecka
Barbara Hal
• odprawa emerytalno-rentowa
• odprawa pośmiertna
• odprawa z tytułu zwolnień grupowych
• renta z tytułu niezdolności do pracy
• renta szkoleniowa
Odprawy w prawie pracy
Odprawa to szczególny rodzaj jednorazowego świadczenia, którego celem jest przede wszystkim złagodzenie skutków utraty pracy lub utraty osoby, która zapewniała utrzymanie. W ten sposób przepisy prawa chronią słabszą stronę stosunku pracy, jakim jest pracownik, oraz członków jego rodziny. Obowiązek wypłaty odpowiedniej odprawy nakładają na pracodawcę obowiązujące przepisy prawa pracy oraz innych ustaw szczególnych. Ze względu na rozmiar problematyki ograniczymy się do szczegółowego omówienia odprawy emerytalno-rentowej, pośmiertnej oraz odprawy z tytułu zwolnień grupowych.
Odprawa emerytalna (rentowa)
Odprawa emerytalno-rentowa jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym, przysługującym wszystkim pracownikom spełniającym warunki określone w Kodeksie pracy. Jest to świadczenie o charakterze powszechnym, co oznacza, że otrzyma ją każdy pracownik, którego stosunek pracy ustał z powodu przejścia na emeryturę lub rentę.
Warunki uzyskania
Pracownik nabywa prawo do odprawy, jeżeli:
spełnia wymagania uprawniające do uzyskania świadczenia (renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury) z ubezpieczenia społecznego (wyrok SN z 11 stycznia 2001 r., I PKN 187/00, OSNP 2002/18/429 - odprawa emerytalna przysługuje również pracownikowi w razie przejścia na wcześniejszą emeryturę),
• zachodzi związek między ustaniem zatrudnienia i w jego wyniku następuje przejście na emeryturę lub rentę (związek może mieć charakter przyczynowy, czasowy, ale też funkcjonalny - por. wyrok SN z 8 grudnia 1993 r., I PRN 111/93, OSNC 1994/12/243).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00