Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-12-23

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - tworzenie i likwidacja

Dla niektórych pracodawców tworzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest obowiązkiem ustawowym. Dotyczy to w szczególności jednostek sektora finansów publicznych. Inni pracodawcy mogą utworzyć fundusz dobrowolnie. O tym, czy powinni tworzyć ten fundusz, decyduje stan zatrudnienia na 1 stycznia danego roku.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: zfśs) obowiązkowo tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej: ustawa o zfśs).

Stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia danego roku decyduje o obowiązku tworzenia funduszu przez podmioty z sektora prywatnego. Zmiany stanu zatrudnienia następujące w ciągu roku nie będą wpływały na obowiązek tworzenia zfśs.

Przykład

Pracodawca z sektora prywatnego według stanu na 1 stycznia 2015 r. zatrudniał 19 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Załóżmy, że 12 stycznia 2015 r. zostanie zatrudnionych dwóch nowych pracowników. Nie będą oni uwzględnieni w liczbie etatów, które są brane pod uwagę przy ustalaniu obowiązku utworzenia funduszu w 2015 r. Oznacza to, że w 2015 r. pracodawca nie ma obowiązku tworzenia funduszu socjalnego.

Pracodawcy rozpoczynający swoją działalność w trakcie roku kalendarzowego (np. 1 czerwca) mają obowiązek tworzenia funduszu, począwszy od roku następnego, jeśli w dniu 1 stycznia będą zatrudniali wymaganą liczbę pracowników (art. 6a ust. 1 ustawy o zfśs). Nie dotyczy to jednak pracodawców, którzy przejęli zakład pracy lub jego część wraz z pracownikami objętymi układem zbiorowym pracy stanowiącym o tworzeniu zfśs. Postanowienia tego układu należy stosować w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę. Jednak pracodawca może stosować do tych pracowników korzystniejsze warunki niż wynikające z dotychczasowego układu (art. 241 § 1 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00