Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-12-30

Jak przygotować się do zmian dotyczących zatrudniania na umowy o pracę na czas określony

Po zmianach przepisów od 22 lutego 2016 r. do 33 miesięcy będzie ograniczony okres, na jaki będzie można zawierać umowy na czas określony z tym samym pracodawcą. Łącznie będą mogły być zawarte 3 takie umowy z jednym pracownikiem. Ponadto wprowadzone zostały okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony, zależne od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Długość okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony będzie taki sam jak w przypadku umów na czas nieokreślony.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące umów na czas określony, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r. oraz instrukcję, jak się do nich przygotować.

Zawieranie umów na czas określony

1. Na czym polegają zmiany

Obowiązujące dotychczas regulacje pozwalają na zawarcie między tymi samymi stronami 2 kolejnych umów o pracę na czas określony. Trzecia taka umowa między tym samym pracownikiem i pracodawcą powinna już być umową na czas nieokreślony. Dotyczy to sytuacji, gdy przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. Przy czym uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony.

Od 22 lutego 2016 r. zasady te nie będą już obowiązywały. Zgodnie z nowymi przepisami okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Ustawodawca wprowadził również limit w zakresie liczby umów na czas określony. Te same strony będą mogły podpisać maksymalnie 3 umowy na czas określony.

Przykład

Pracodawca zatrudnił pracownika na podstawie umowy na czas określony na okres 12 miesięcy. Druga i trzecia taka umowa również została zawarta na 12 miesięcy (co w sumie daje 36-miesięczny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony). Pracodawca uznał, że skoro nie ma prawnego obowiązku zawierania 3-miesięcznej umowy na okres próbny i faktycznie takiej umowy nie zawarł, to może dopuszczalny czas jej trwania doliczyć do puli umów zawieranych na czas określony. Postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Z przepisów nie wynika bowiem możliwość swobodnego zaliczania okresu niewykorzystanej umowy na okres próbny do limitu trwania umów na czas określony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00