Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-02-03

Jakie urlopy przysługują pracownikom sfery budżetowej

Pracownicy sfery budżetowej, podobnie jak i inne grupy zawodowe, mają prawo do różnego rodzaju urlopów. Wszystkim tym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. Oprócz tego nauczyciele mają prawo do szczególnego urlopu dla poratowania zdrowia; urzędnicy samorządowi do urlopów bezpłatnych na czas sprawowania mandatu, a urzędnikom służby cywilnej przysługuje tzw. dodatkowy urlop wypoczynkowy.

Pracownicy sfery budżetowej mają prawo do urlopów wypoczynkowych przewidzianych przepisami Kodeksu pracy. Przysługuje im zatem prawo do urlopów wypoczynkowych w wymiarze uzależnionym od stażu pracy:

● 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, lub
● 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Przepisy szczególne dotyczące poszczególnych grup zawodowych mogą przewidywać dodatkowe uprawnienia w zakresie urlopów zarówno wypoczynkowych, jak i bezpłatnych.

URLOPY NAUCZYCIELI

Urlop wypoczynkowy

Kwestie związane z urlopem wypoczynkowym nauczycieli zostały unormowane w przepisach ustawy - Karta Nauczyciela. Jednak w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy (art. 91c Karty Nauczyciela).

Urlop wypoczynkowy w placówce feryjnej

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii (art. 64 Karty Nauczyciela). Ponadto nauczyciel taki otrzymuje urlop wypoczynkowy w czasie ich trwania. Urlop wypoczynkowy tych nauczycieli trwa zatem przez okres 2 tygodni w czasie ferii zimowych oraz od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych (druga połowa czerwca) do dnia zakończenia roku szkolnego (31 sierpnia). W trakcie urlopu, nie dłużej jednak niż przez 7 dni, nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora szkoły do przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego, a także do opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00