Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-10-04

Jak ustalać i wypłacać dodatki do wynagrodzenia nauczycielom i pracownikom samorządowym - 7 problemów z praktyki

Wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych oraz nauczycieli zatrudnionych w samorządowych szkołach i placówkach oświatowych zależy od wielu czynników, takich jak: zajmowane stanowisko, miejsce zatrudnienia, staż pracy czy charakter powierzonych obowiązków. Ich wynagrodzenie nie ogranicza się do wynagrodzenia zasadniczego - mogą oni także liczyć na różne dodatki. Zalicza się do nich: dodatek za wysługę lat, dodatek motywacyjny, dodatek funkcyjny, dodatek za warunki pracy, dodatek specjalny.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Wynagrodzenie nauczycieli składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy. Ponadto nauczycielom przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy (art. 30 Karty Nauczyciela).

Pracownikom samorządowym przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych. Pracownikom tym przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne. Ponadto pracownikom samorządowym może zostać przyznany dodatek funkcyjny. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań pracownikom tym może zostać przyznany dodatek specjalny (art. 36 ustawy o pracownikach samorządowych).

W artykule przedstawiamy rozwiązania 7 problemów, zgłoszonych przez Czytelników, dotyczących ustalania i wypłacania dodatków do wynagrodzenia przysługujących nauczycielom zatrudnionym w samorządowych szkołach i placówkach oświatowych oraz pracownikom samorządowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00