Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-11-10

Co grozi pracodawcy za nieuprawnione przetwarzanie danych wrażliwych pracownika

Bez prawnego uzasadnienia pracodawca nie może pozyskiwać i przetwarzać danych wrażliwych pracownika. W razie nieuprawnionego gromadzenia tych informacji podwładny może żądać od firmy odszkodowania, a pracodawca oprócz obowiązku jego zapłacenia może ponieść także odpowiedzialność karną.

W praktyce, podczas zatrudnienia pracownika, firma może pozyskać i przetwarzać jego dane wrażliwe. Zakres tych informacji wykracza poza informacje, które pracodawca może uzyskiwać w procesie zatrudnienia zgodnie z art. 221 Kodeksu pracy. Ponadto informacje wrażliwe są szczególnie chronione przez prawo, ponieważ dotyczą bezpośrednio sfer należących do prywatności czy nawet intymności osoby fizycznej.

Zakres danych wrażliwych

Wrażliwymi danymi osobowymi są informacje dotyczące:

● pochodzenia rasowego lub etnicznego, ● poglądów politycznych, ● przekonań religijnych lub filozoficznych (odnosi się to także do postawy ateistycznej lub agnostycznej, kategoria ta nie obejmuje natomiast zasad moralnych), ● przynależności wyznaniowej, partyjnej lub związkowej (także fakt nieprzynależności i wystąpienia z organizacji), ● stanu zdrowia, ● kodu genetycznego, ● nałogów (w tym poddania się leczeniu odwykowemu lub przerwania go, uczestniczenia w grupach i organizacjach stawiających sobie za cel walkę z uzależnieniami), ● życia seksualnego, ● skazań, orzeczeń o ukaraniu, mandatów karnych oraz innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym (art. 27 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00