Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-06-16

2. Różnice kursowe w wartościach środków trwałych - porównanie uor i MSR

Prawidłowe określenie wartości początkowej środków trwałych wytworzonych przez spółkę we własnym zakresie lub kupionych ma duże znaczenie, ponieważ stanowi ona podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku nabycia środka trwałego jego wartość początkową określa się na poziomie ceny nabycia, która stanowi kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, do dnia przekazania środka trwałego do używania. W razie wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie wartość początkową stanowi koszt wytworzenia środka trwałego, na który składa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do jego wytworzenia: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, koszt wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Artykuł 30 ust. 4 uor dopuszcza możliwość zaliczenia różnic kursowych powstałych na dzień bilansowy oraz przy zapłacie należności i zobowiązań do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środków trwałych, środków trwałych w budowie lub wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie zaś z art. 28 ust. 8 uor cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00