Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-02-21

Leasing operacyjny i finansowy w prawie podatkowym i bilansowym (część 2)

O tym, czy mamy do czynienia z leasingiem finansowym czy z leasingiem operacyjnym, decyduje nie nazwa, lecz treść umowy. Niespełnienie któregokolwiek z warunków określanych w ustawach o podatku dochodowym może prowadzić do wyłączenia zawartej umowy z umów leasingu finansowego i konieczności korygowania już zaewidencjonowanych kosztów.

Z punktu widzenia ustaw o podatku dochodowym umową leasingu finansowego jest umowa, która spełnia łącznie:

1) warunek czasu - umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;

2) warunek sumy opłat - suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Podobnie jak miało to miejsce przy warunkach klasyfikacyjnych dotyczących umów leasingu operacyjnego, warunek ten dotyczy przedmiotów oddanych w leasing po raz pierwszy. Również w przypadku umów leasingu finansowego zdarzają się sytuacje - choć jest to rzadkością - że uprzednio leasingowany przedmiot oddawany jest w leasing po raz kolejny. Wówczas suma opłat musi odpowiadać co najmniej wartości rynkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu;

3) warunek amortyzacji - umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający niebędący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku zawarcia umowy, w której korzystającym będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, leasingodawca jest zobligowany do zrezygnowania z dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Warto zwrócić uwagę na zbieżne warunki występujące zarówno w umowie leasingu operacyjnego, jak i umowie leasingu finansowego. W umowie leasingu operacyjnego oraz w umowie leasingu finansowego występuje warunek czasu, jednak w umowach leasingu finansowego jest to warunek "lżejszy" niż w umowach leasingu operacyjnego. Wystarczy, aby umowa była zawarta na czas oznaczony. Nie ma dodatkowych zastrzeżeń - tak jak w przypadku umów leasingu operacyjnego, tj. wymagania minimalnego okresu trwania takiej umowy. W przypadku leasingu finansowego przyjęte do używania składniki majątkowe są co do zasady amortyzowane według zasad i stawek przewidzianych dla własnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. To, czy umowa będzie trwała cztery lata czy dwa miesiące, nie wpłynie na okres amortyzacji ani na kwotę odpisów amortyzacyjnych. Inaczej jest w przypadku umowy leasingu operacyjnego. Tu podstawowe koszty, np. bieżące opłaty (czynsze) leasingowe, powstają w okresie trwania umowy. Gdyby nie ograniczenie czasowe, odpowiadające 40% normatywnego okresu amortyzacji, nie byłoby przeszkód do zawarcia umowy leasingu operacyjnego trwającej np. dwa miesiące i rozpoznania kosztów w tym okresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00