Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 września 2009 r., sygn. I FSK 666/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 lipca 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1557/04 w sprawie ze skarg P. C. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 6 września 2004 r., nr od [...] do [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od kwietnia do lipca 2002 r. i za grudzień 2002 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 5 lipca 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1557/04, mocą którego w oparciu o art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - zwana dalej P.p.s.a. - oddalono skargi Piotra C. na pięć decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do lipca 2002 r. i za grudzień 2002 r.

W motywach orzeczenia Sąd przedstawił stan sprawy. Podał, że zaskarżonymi decyzjami utrzymano w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w B., w których określono skarżącemu kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym obniżającą podatek należny za następne okresy rozliczeniowe oraz kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu rozliczenia podatku od towarów i usług za kwiecień, maj, czerwiec 2002 r. Ponadto decyzjami z tej samej daty określono kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku VAT za lipiec 2002 r. i nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za grudzień 2002 r. W wyniku postępowania podatkowego zakwestionowano bowiem obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez G. Ponieważ w chwili wystawienia faktur ich wystawca nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, organ na podstawie przepisu § 34 i § 48 ust. 4 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) - zwane dalej rozporządzeniem z 2002 r. - stwierdził, iż faktury te jako wystawione przez podmiot nieuprawniony nie mogły stanowić u nabywcy podstawy obniżenia podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00