Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. I FSK 1821/07

Co do zasady uregulowanie zawarte w art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a u.p.t.u. w zakresie, w jakim przeciwdziała nadużyciom prawa do dokonania odliczenia, jest zgodne z VI Dyrektywą. Zastosowanie regulacji przewidzianej w art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a u.p.t.u. jest dopuszczalne, ale musi zostać poprzedzone wykazaniem, że z ogółu obiektywnych okoliczności danej sprawy wynika, że podatnik mógł przewidywać, że transakcja miała na celu uzyskanie korzyści podatkowej. Nie można bowiem pozbawić podatnika prawa do odliczenia podatku wynikającego z faktur wystawionych przez innego podatnika tylko dlatego, że został uznany za "nieczynnego" podatnika podatku VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 sierpnia 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 533/07 w sprawie ze skargi B. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 4 września 2006 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2005 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 7 sierpnia 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 533/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie ze skargi B. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 4 września 2006 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2005 r. uchylił zaskarżoną decyzję, określił, że nie może być ona wykonana i zasądził zwrot kosztów postępowania.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. decyzją z 13 czerwca 2006 r. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za wrzesień 2005 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za ten okres rozliczeniowy. Podatnik zawyżył bowiem kwotę podatku naliczonego do odliczenia wskutek uwzględnienia w rozliczeniach faktury wystawionej za zakup oleju napędowego przez Firmę "W.", który był podmiotem nieuprawnionym do wystawienia faktury, nie był bowiem zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie składał deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług. Ponadto podatnik ujął w "Ewidencji zakupów" i rozliczył w deklaracji VAT - 7 za wrzesień 2005 r. fakturę VAT z 21 września 2005 r. wystawioną przez P. z terminem płatności określonym przez wystawcę na 5 października 2005 r., a więc rozliczoną przed okresem, w którym przypadał termin płatności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00