Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 marca 2011 r., sygn. I FSK 425/10

Fakturę korygującą dokumentującą zwrot przyjętych wcześniej zaliczek podatnik powinien wystawić dopiero z chwilą faktycznego zwrotu zaliczki, a nie już w momencie powstania obowiązku dokonania takiego zwrotu.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 29 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. A. S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 listopada 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 652/09 w sprawie ze skargi S. A. S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. A. S.A. w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 7200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 listopada 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 652/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę S. S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 30 marca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji ustalił, że zasadniczą kwestią sporną w sprawie jest prawo spółki do obniżenia podatku należnego za sierpień 2004 r. z tytułu faktury korygującej VAT z 28 lipca 2004 r. wystawionej przez skarżącą na rzecz S. M. S.A. tytułem przedpłaty czynszu dzierżawnego. W związku z otrzymaniem tej przedpłaty spółka wystawiła 7 stycznia 2004 r. fakturę VAT, a z racji wygaśnięcia w drodze umowy z 26 lipca 2004 r. umowy o zarządzenie, na mocy której przedpłatę uregulowano, 28 lipca 2004 r. spółka wystawiła sporną fakturę korygującą. Potwierdzenie odbioru tej faktury spółka uzyskała w sierpniu 2004 r., dokonując w tym miesiącu korekty wysokości podatku należnego VAT. W ocenie organów z § 19 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm., dalej rozporządzenie) wynika, że spółka była uprawniona do wystawienia faktury korygującej dopiero po faktycznym zwróceniu przedpłaty. Tymczasem w dniu wystawienia przez skarżącego faktury korygującej nie doszło do zwrotu przedpłaty, a należności pieniężne z tego tytułu zostały rozliczone dopiero, poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności, w dniu 29 grudnia 2005 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00