Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 1581/16

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Czuduk, po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 maja 2016 sygn. akt I SA/Wr 242/16 w sprawie ze skargi K. sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 5 stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2014 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od K. sp. z o.o. z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 5454 (słownie: pięć tysięcy czterysta pięćdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr. 1 - wyrok

Uzasadnienie

I. Zaskarżonym wyrokiem z 18 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Wr 242/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu ("WSA") uchylił skierowaną do Skarżącej - K. sp. z o.o. w G. ("Spółka"), decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. ("Dyrektor IS") z 5 stycznia 2016 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. ("Naczelnik US") z 2 października 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2014 r.

II. Jak ustalił Naczelnik US, Spółka prowadziła działalność gospodarczą, polegającą na produkcji i sprzedaży mebli. Swoje produkty i towary wytwarzane przez podwykonawców sprzedawała m.in. na rzecz austriackiej spółki I. H. m.b.H. ("I."), która z kolei sprzedawała te towary niemieckiej spółce O. V. GmbH&Co ("O. V."). Przemieszczenia (transportu) towarów z magazynu Spółki, znajdującego się w jej siedzibie w G., do magazynu spedytora A. R. L. sp. z o. o. w M. ("A. R. L.") Skarżąca dokonywała we własnym zakresie. Z magazynu w M. towary transportowano do magazynu spedytora A. R. w Niemczech [A. R. S. GmbH - wyjaśnienie NSA]. Transport ten inicjowany był na zlecenie I., a jego odbiorcą był O. V. Na dalszym etapie O. V. sprzedawała i wysyłała towary odbiorcom detalicznym w Niemczech. Z chwilą dostarczenia towarów do magazynu spedytora w M., Spółka przenosiła na rzecz I. prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Zdaniem Naczelnika US została więc przerwana ciągłość bezpośrednich dostaw pomiędzy Spółką (pierwszym dostawcą) a O. V.(ostatnim nabywcą). Sporne dostawy nie stanowiły wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów ("WDT"), ponieważ dostawa towarów nastąpiła na terytorium kraju. Spółka nieprawidłowo rozpoznała dostawy jako WDT i zastosowała preferencyjną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%, zamiast właściwej stawki 23% (art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - dalej "u.p.t.u.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00