Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2019 r., sygn. II FSK 561/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia WSA del. Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. W. i A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 października 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 667/16 w sprawie ze skargi B. W. i A. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 2 maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości 2) uchyla decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 2 maja 2016 r. nr [...] w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie na rzecz B. W. i A. W. kwotę 10591 (dziesięć tysięcy pięćset dziewięćdziesiąt jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 12 października 2016 r., sygn. akt I SA/Kr 667/16, w którym oddalono skargę B. W. i A. W. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 2 maja 2016 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego K. z 13 stycznia 2016 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r.

W motywach orzeczenia Sąd podał, że skarżący 31 marca 2011 r. zawarli umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowę sprzedaży, w której ustanowiono odrębną własność lokalu mieszkalnego nr [...] w budynku nr [...] przy ulicy [...] w K., a następnie wyżej wymieniony, już wyodrębniony samodzielny lokal mieszkalny wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz prawem własności niewydzielonych części wspólnych budynku sprzedano skarżącym do ich majątku wspólnego za cenę w kwocie 15.250,00 zł. Kolejna czynność, jaka miała miejsca w dniu 31 marca 2011 r., to zawarcie umowy sprzedaży ekspektatywy odrębnej własności dotyczącej ww. lokalu mieszkalnego za łączną kwotę 320.000,00 zł. Skarżący zgodnie oświadczyli, że dokonując umowy sprzedaży nieruchomości działali z zamiarem i wolą przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę, co zostało osiągnięte poprzez stosowny wpis, ujawnienie tego prawa i nabywcy nieruchomości w księdze wieczystej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00