Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2005, sygn. PP/443-57/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze, sygn. PP/443-57/05

Czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT od rat leasingu finansowego samochodu osobowego oddanego nastepnie przez podatnika w odpłatne użytkowanie osobie trzeciej ?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 15.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła umowę leasingu finansowego dotyczącą samochodu osobowego. Następnie samochód ten, używany przez Spółkę na mocy leasingu finansowego, zostaje oddany przez Spółkę w odpłatne używanie osobie trzeciej. Oddawanie samochodów w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingu stanowi przedmiot działalności Spółki.Zgodnie z zapisem w umowie leasingu finansowego samochód ten z chwila zapłaty przez Spółkę ostatniej raty stanie się jej własnością. Umowa została zawarta na czas oznaczony. Zawiera ona postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający czyli Spółka. Samochód ten został zaliczony przez Spółkę do jej majątku trwałego. Suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej tego środka trwałego Spółki.Umowa, na podstawie której Spółka użycza ten samochód osobie trzeciej, zawarta została pomiędzy Spółka i osoba trzecią na czas nieoznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji tego samochodu. Suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej samochodu, który został zaliczony przez Spółkę do jej majątku trwałego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00