Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.08.2005, sygn. BD-F/415-16/05/z, Izba Skarbowa w Poznaniu, sygn. BD-F/415-16/05/z

Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć od dochodu - w ramach ulgi rehabilitacyjnej - wydatki na zakup samochodu osobowego?

Pytanie podatnika

Podatniczka wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z wnioskiem o interpretację zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło kwestii odliczenia od dochodu wydatków na zakup samochodu osobowego. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatniczka wyraziła opinię, iż w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie którego może jako osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność dotyczy narządu ruchu, odliczyć od dochodu kwotę wydatkowaną na zakup samochodu osobowego. Zdaniem podatniczki w jej przypadku "samochód jest urządzeniem technicznym ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych i zawodowych". Ponadto podatniczka wskazuje, iż informację o możliwości dokonania odliczenia uzyskała z " informacji prasowych".W oparciu o przedstawiony przez podatniczkę stan faktyczny Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanowieniem uznał stanowisko podatniczki za nieprawidłowe.W ocenie organu podatkowego pierwszej instancji o tym jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - stanowi art. 26 ust. 7a w/w ustawy, gdyż zawiera on szczegółowy katalog wydatków podlegających odliczeniu. Ma on charakter zamknięty, co oznacza, że w sposób wyczerpujący wymienia wszystkie wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne. W dalszej części uzasadnienia organ podatkowy pierwszej instancji wyjaśnia, że zakup samochodu - wbrew twierdzeniom podatniczki, nie jest wydatkiem, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 w/w ustawy, gdyż nie spełnia wymogów określonych tym przepisem. W świetle powyższego, zdaniem organu podatkowego pierwszej instancji, w przedmiotowej sprawie brak jest możliwości odliczenia w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne wydatków na zakup samochodu osobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00