Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2008, sygn. IBPP1/443-870/08/LSz (KAN-5995/06/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-870/08/LSz (KAN-5995/06/08)

Czy Radca Prawny prowadzący działalność gospodarczą Kancelarię Radcy Prawnego w związku z otrzymaniem należności z tytułu kosztów zastępstwa prawnego w wysokości X, na podstawie wyroku sądowego i w ramach obowiązującej umowy o obsługę prawną zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Kancelarią Radcy Prawnego, której rozliczenia pieniężne odbywały się na podstawie wystawianych przez Kancelarię Radcy Prawnego faktur VAT z symbolem PKWiU 74.11 powinien na podstawie art. 106 i następne ustawy o podatku od towarów i usług wystawić na kwotę brutto X fakturę VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2008r. (data wpływu 16 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury za zlecone przez Wnioskodawcę radcy prawnemu usługi zastępstwa prawnego w przedmiocie reprezentacji przed sądem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury za zlecone przez Wnioskodawcę radcy prawnemu usługi zastępstwa prawnego w przedmiocie reprezentacji przed sądem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 25 kwietnia 2007r. prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego zasądzono od Wnioskodawcy na rzecz radcy prawnego prowadzącego działalność gospodarczą Kancelaria Radcy Prawnego, kwotę X z tytułu niezapłaconych przez Wnioskodawcę kosztów zastępstwa prawnego za sprawy prowadzone przez radcę prawnego jako pełnomocnika działającego w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy w ramach umowy o obsługę prawną zawartą pomiędzy Kancelarią Radcy Prawnego a Wnioskodawcą. Przedmiotową umowę o obsługę prawną zawarto w dniu 2 styczna 2002r. i w okresie jej obowiązywania radca prawny prowadził jako pełnomocnik Wnioskodawcy sprawy, za które obliczono należność w kwocie X. Przedmiotem umowy o obsługę prawną było świadczenie bieżącej obsługi prawnej spółki, udzielanie porad prawnych oraz reprezentowanie Wnioskodawcy w sporach sądowych i w postępowaniu egzekucyjnym, za co Kancelaria otrzymywała m. in. bieżące co miesięczne wynagrodzenie oraz dodatkowe wynagrodzenie zasądzone i wyegzekwowane od dłużników Wnioskodawcy koszty zastępstwa procesowego. Na zasądzone i wyegzekwowane od dłużników Wnioskodawcy koszty zastępstwa procesowego wypłacane Kancelarii Radcy Prawnego, były wystawiane faktury VAT. Wartość brutto faktur VAT odpowiadała wartości wypłaconych kosztów z tytułu zastępstwa procesowego kancelarii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00