Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2009, sygn. IBPBII/2/415-380/09/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-380/09/JG

Czy wnioskodawca pomimo przystąpienia do kredytu jego żony był i jest w dalszym ciągu uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej określonej w art. 26b w odniesieniu do całości kwot wpłaconych przez niego z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, którego jest obecnie współwłaścicielem?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 01 kwietnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach tzw. ulgi odsetkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 kwietnia 2009r. do tut Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach tzw. ulgi odsetkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 2006r. zaciągnął kredyt mieszkaniowy o wartości 200 tys. PLN na zakup lokalu mieszkalnego. W czerwcu 2007r. do kredytu dołączyła jego partnerka, a obecnie żona ślub w 2008r. We wrześniu 2007r. inwestycja została zakończona i każdy z małżonków stał się właścicielem połowy mieszkania. W ramach rozliczenia podatkowego za 2007r. wnioskodawca uwzględnił w ramach ulgi, o której mowa w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) w związku z art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. całość odsetek zapłaconych w latach 2006 i 2007 w ramach obowiązującego limitu. Wnioskodawca podkreślił, że spłaty rat kredytowych i odsetek były ponoszone w tych latach w całości przez niego z uwagi na uzyskiwanie większego wynagrodzenia. Jednakże organ podatkowy zakwestionował wartość odliczenia argumentując, iż w związku z tym, że małżonkowie w 2007r. stali się współwłaścicielami lokalu kalkulacja wartości odsetek przypadających na każde z nich powinna być proporcjonalna do udziału we własności. Prawidłowa wartość odsetek, jaka może być przez wnioskodawcę odliczona powinna być oparta na powyższej kalkulacji. Oznaczałoby to, że wnioskodawca byłby uprawniony do odliczenia jedynie połowy kwoty odsetek. Jednocześnie podkreślił, że przystąpienie do kredytu jego partnerki nastąpiło w roku, kiedy tzw. ulga odsetkowa już nie obowiązywała, więc cześć odsetek przypadająca jej do rozliczenia nie może być objęta odliczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00