Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2010, sygn. IBPBII/2/423-19/10/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/423-19/10/ŁCz

Czy w związku z umorzeniem części akcji spółki posiadanych przez akcjonariusza spółki, tj. P S.A. i wypłatą w zamian za umorzone akcje na rzecz tego akcjonariusza wynagrodzenia w postaci posiadanych akcji spółek zależnych, spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że spółki stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 26 lipca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenie skutków podatkowych jakie wystąpią u spółki wypłacającej akcjonariuszowi wynagrodzenie w formie niepieniężnej z tytułu umorzenia akcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenie skutków podatkowych jakie wystąpią u spółki wypłacającej akcjonariuszowi wynagrodzenie w formie niepieniężnej z tytułu umorzenia akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Grupa P prowadzi działalność w zakresie wydobycia węgla oraz wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. W 2009r. decyzją Zarządu Grupy P S.A. przyjęto do realizacji Program Konsolidacji zakładający m.in. zwiększenie efektywności działalności Grupy poprzez skonsolidowanie działalności w głównych liniach biznesowych. W związku z realizacją Programu zakładane jest stworzenie struktury składającej się z 5 spółek, w której spółka holdingowa P S.A. - będzie akcjonariuszem czterech skonsolidowanych spółek (koncernów) prowadzących odrębną działalność w obszarach odpowiednio: 1) wydobycia węgla i wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych; 2) wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, 3) obrotu energią elektryczną oraz 4) dystrybucji energii elektrycznej. Koncerny te będą działały w oparciu o strukturę regionalną w postaci oddziałów lub zakładów.

Umorzenie własnych akcji za wynagrodzeniem w postaci akcji spółek zależnych nie może być rozpatrywane w kategoriach odpłatnego zbycia, o którym mowa w powyższym przepisie. Należy zauważyć, iż umorzenie akcji nie mieści się w kategorii umów sprzedaży lub zamiany, o których mowa w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) ani jakiejkolwiek innej umowy o charakterze wzajemnym. Wzajemny charakter umowy sprzedaży i umów podobnych wynika w szczególności z art. 535 Kodeksu cywilnego, który wskazuje, że obok oznaczenia przedmiotu sprzedaży, to właśnie cena (czy też szerzej: świadczenie wzajemne), którą kupujący zobowiązuje się zapłacić stanowi niezbędny przedmiotowo element umowy sprzedaży. Natomiast w przypadku nabycia od akcjonariusza akcji przez spółkę w celu ich umorzenia, zgodnie z art. 359 § 2 Kodeksu spółek handlowych, uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy określa jedynie wynagrodzenie przysługujące akcjonariuszowi spółki, w wyniku wypłaty którego spółka nie uzyskuje żadnego świadczenia od akcjonariusza. Jest to bowiem czynność o charakterze korporacyjnym, której skutkiem jest wyłącznie wyzbycie się przez spółkę części majątku na rzecz akcjonariusza. W tej sytuacji, wynagrodzenie należne P S.A. w zamian za umarzane akcje nie może być traktowane jako cena płacona przez spółkę. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 18 sierpnia 2008r. (sygn. ITPB3/423-295/08/MT), wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy: nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej. (...) wynagrodzenie należne wspólnikowi w zamian za umarzane udziały nie może być traktowane jako cena nabycia udziałów" płacona przez spółkę. Przemawia za tym również fakt wyraźnego zakwalifikowania tego wynagrodzenia przez ustawodawcę do kategorii udziałów w zyskach osoby prawnej (...) przeniesienie tych praw
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00