Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.01.2010, sygn. IPPP3/443-979/09-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-979/09-2/JK

Czy nadmierne ubytki alkoholu etylowego powstałe podczas transportu podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26.10.2009 r. (data wpływu 03.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania powstałych podczas transportu ubytków alkoholu etylowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.11.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania powstałych podczas transportu ubytków alkoholu etylowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi gorzelnię oraz skład podatkowy jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z powyższym sprzedaje wyprodukowany alkohol etylowy innym przedsiębiorcom. Są to ilości hurtowe o objętości kilkudziesięciu tysięcy decymetrów sześciennych. Przy czym transport alkoholu do kupującego odbiorcy odbywa się, zawsze wyłącznie, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, z prowadzonego przez Zainteresowanego składu podatkowego, do składu podatkowego innego przedsiębiorcy (kupującego). Stosownie do przebiegu procedury zawieszenia poboru akcyzy transport alkoholu etylowego przebiega pod nadzorem pracowników szczególnego nadzoru podatkowego, którzy sprawdzają szczelność urządzeń przeznaczonych do przewozu alkoholu, oraz oplombowują zamknięcia tych urządzeń. Proces przemieszczania alkoholu między składami podatkowymi obejmuje także nadzorowane ważenie alkoholu etylowego, w składzie podatkowym Wnioskodawcy, na początku transportu oraz na końcu w składzie podatkowym kupującego. Ważenie odbywa się za pomocą nieautomatycznych wag dźwigowo-elektronicznych, posiadających wymagane świadectwa zgodności z obowiązującymi przepisami. Ważenie alkoholu tak w składzie podatkowym Zainteresowanego jak i składach podatkowych kontrahentów odbywa się wraz z urządzeniami przewożącymi alkohol.

Regułą jest, że waga alkoholu ważonego w składzie podatkowym Wnioskodawcy i ważonego w składzie podatkowym przedsiębiorcy kupującego alkohol, zawsze różnią się od siebie. Przy czym mniej więcej, w tylu samo przypadkach pomiar alkoholu wykazuje większy ciężar w składzie podatkowym Zainteresowanego jak w składzie podatkowym kontrahenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00