Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2012, sygn. ITPP1/443-1620/11/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1620/11/KM

Czy zwrot kosztów przejazdu prywatnym samochodem, nie rozliczanym w prowadzonej osobiście działalności gospodarczej, ma być zawarty na fakturze VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2011 r. (data wpływu 2 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczonej usługi biegłego sądowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczonej usługi biegłego sądowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jako osoba fizyczna oraz podatnik podatku VAT prowadzi Pan działalność gospodarczą pod nazwą: Ośrodek Badań Wypadków Drogowych. Jest Pan biegłym sądowym i zgodnie z postanowieniem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 22 sierpnia 2006 r. przychody osiągane jako biegły sądowy - z działalności wykonywanej osobiście na zlecenie organów procesowych, dokumentuje fakturami w ramach ww. działalności gospodarczej.

W dniu 21 października 2011 r. Prokuratura Rejonowa w T wydała postanowienie w sprawie o sygn. 1 Ds 980/11, o powołaniu Pana jako biegłego do wydania opinii dotyczącej wypadku drogowego. W zakresie czynności zleconych tym postanowieniem były także oględziny miejsca zdarzenia i badania stanu technicznego samochodu, znajdujących się poza miejscem zamieszkania. W celu wykonania oględzin miejsca zdarzenia i badań stanu technicznego pojazdu, udał się Pan z miejsca zamieszkania do miejscowości S i K prywatnym samochodem Citroen Xsara (1997cm3) nr rej. ..., którego nie rozlicza Pan w prowadzonej działalności gospodarczej. W oparciu o akta i wyniki oględzin oraz badań opracował Pan opinię. Za wydanie opinii wystawił Pan - w oparciu o kalkulację kosztów netto wykonania badań i wydania opinii - fakturę VAT, ewidencjonowaną w ww. działalności gospodarczej wykonywanej osobiście oraz dodatkowo rachunek nr 11/2011 - zwrot kosztów przejazdu prywatnym samochodem. Jako płatnika ww. faktury i rachunku wskazał Pan Prokuraturę Okręgową w K., która po przesłaniu w dniu 3 listopada 2011 r. opinii wraz z aktami sprawy i ww. fakturą oraz rachunkiem, w dniu 16 listopada 2011 r. dokonała zwrotu ww. faktury z kalkulacją kosztów netto wykonania badań i wydania opinii oraz rachunku (zwrotu kosztów przejazdu), wraz z pismem wzywającym do wystawienia korekty. Korekta ta zdaniem Prokuratury Rejonowej w T polegać miała na umieszczeniu kwoty zwrotu kosztów przejazdu prywatnym samochodem na fakturze VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00