Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2012, sygn. ILPB3/423-254/12-4/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-254/12-4/JG

Czy Spółka prawidłowo kwalifikuje koszty wynagrodzeń z tytułu wymienionych wyżej umów o dzieło jako koszty podatkowe w momencie ich faktycznej wypłaty?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 02 lipca 2012 r. (data wpływu 10 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 18 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się produkcją utworów audiowizualnych, audycji i programów telewizyjnych. Przy ich realizacji angażuje dużą liczbę osób, również aktorów i statystów. Zawiera z tymi osobami umowy o dzieło, dotyczące konkretnych odcinków audycji. Koszty tych umów aktywuje do kosztów podatkowych w momencie faktycznej zapłaty. Spółka nie dzieli kosztów wynagrodzeń z umów o dzieło ani jako koszty pośrednie, ani jako koszty bezpośrednie, traktuje je jako koszty wynagrodzeń z tytułu umów o dzieło.

Spółka na podstawie umów o dzieło zleca do wykonania scenariusze programów, na które nie posiada zamówień, a które chce przedstawić potencjalnym odbiorcom w celu ich produkcji i sprzedaży. Wynik takiego postępowania jest niepewny, co oznacza, że scenariusze mogą, ale nie muszą być wykorzystane do produkcji programów, czasami ich wykorzystanie wiąże się z licznymi modyfikacjami, zgodnie z wolą zleceniodawcy. Wynagrodzenia z umów o dzieło za opracowanie scenariuszy Spółka kwalifikuje do kosztów podatkowych także w momencie wypłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00