Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2013, sygn. ITPP2/443-249/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-249/13/EK

Stawki podatku obowiązujące do usług archeologii podwodnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2013 r. (data wpływu 15 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do usług archeologii podwodnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2013 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do usług archeologii podwodnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Muzeum jest państwową instytucją kultury wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury, prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i posiada osobowość prawną. Jest jednostką organizacyjną, która nie jest nastawiona na osiąganie zysku. Jej cel to gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej, umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów. Zgodnie ze Statutem, Muzeum prowadzi także badania w zakresie archeologii podwodnej. Działalność archeologii podwodnej objawia się przede wszystkim w dokumentowaniu i wyławianiu zachowanych przedmiotów z dna zbiorników, śladów dawnej ludzkiej działalności. Archeolodzy podwodni, na podstawie swoich badań, dokonują szeregu analiz, które pozwalają poznać nie tylko konstrukcje zatopionych statków i obiektów, ale także poznać szczegóły życia na statkach. W związku z charakterem prowadzonej działalności oraz uprawnieniami, mogą wykonywać - na zlecenie kontrahentów - usługi polegające na podwodnych pracach archeologicznych. Archeologiczne badania podwodne polegać będą na eksploracji (kopaniu w dnie) stanowisk podwodnych - wraków przy użyciu eżektora (podwodnego odkurzacza wsysającego piasek z dna). W ramach tych badań wykonywane będą pod wodą dokumentacje rysunkowe i fotograficzne odsłoniętych obiektów archeologicznych oraz zabytków znalezionych na stanowiskach i wydobytych na powierzchnię. Podczas badań mogą być pobierane próby drewna do analiz dendrochronologicznych, niezbędnych do określenia wieku wraków. Muzeum może uczestniczyć w przetargach ograniczonych przez podmioty zewnętrzne i składać swoją konkurencyjną ofertę na realizację badań archeologicznych stanowiących wstępną procedurę przed wykonaniem właściwych prac inwestycyjnych. Realizacja zleconych badań archeologicznych na potrzeby podmiotów zewnętrznych nie będzie niezbędna do wykonania podstawowej działalności Muzeum. Prowadzi ono własne badania oraz opracowania naukowe w zakresie archeologii podwodnej. Badania archeologiczne wykonywane na potrzeby podmiotów zewnętrznych będą odbywały się w miejscach wskazanych przez zamawiającego. Muzeum osiągnie wpływy finansowe, które zostaną przeznaczone na wydatki bieżące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00