Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.06.2013, sygn. IPTPB1/415-192/13-3/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-192/13-3/AP

Czy darowizna prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa na rzecz synów, których celem jest kontynuowanie działalności gospodarczej darczyńcy w ramach spółki cywilnej wywoła skutki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2013 r. (data wpływu 21 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 marca 2013 r. (data wpływu 27 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania darowizny na rzecz synów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania darowizny na rzecz synów.

W dniu 27 marca 2013 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od 1989 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług stolarskich na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nr 253/89 z dnia 3 kwietnia 1989 r. Cały majątek przedsiębiorstwa objęty jest współwłasnością z żoną w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, z tym, że żona nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawca wraz z żoną zamierzają darować przedsiębiorstwo w całości dwóm synom. Synowie w tym celu zawarli umowę spółki cywilnej i zarejestrowali działalność gospodarczą w zakresie identycznym z zakresem działalności Wnioskodawcy. Działalności tej jednak faktycznie nie rozpoczną do momentu otrzymania przedsiębiorstwa w darowiźnie. Darowizna obejmie całość majątku rzeczowego (nieruchomości i rzeczy ruchome), środki pieniężne, wierzytelności i zobowiązania, licencje i wszystkie za wyjątkiem ksiąg podatkowych elementy przedsiębiorstwa wymienione w art. 55 Kodeksu cywilnego. Spółka cywilna przejmie także nazwę (firmę) przedsiębiorstwa. Księgi podatkowe nie zostaną przejęte, gdyż oczywiście ze względu na brak tożsamości podmiotowej pomiędzy Wnioskodawcą jako przedsiębiorcą i synami prowadzącymi spółkę cywilną z punktu widzenia przepisów podatkowych muszą być zaprowadzone własne księgi dla spółki cywilnej. Darowizna dokonana będzie w ten sposób, że każdy z synów otrzyma udział we współwłasności przedsiębiorstwa w wysokości 50%. Darowizna będzie dokonana w formie aktu notarialnego, z którego wynikać będzie, że jest dokonana w celu kontynuacji prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności. Po dokonaniu darowizny przedsiębiorstwa działalność gospodarcza Wnioskodawcy zostanie zlikwidowana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00