Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2014, sygn. ITPP1/443-598/14/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-598/14/DM

Czy Spółka powinna wyłączyć z obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, wartość obrotu z tytułu udzielenia poręczenia i gwarancji (tj. wartość wynagrodzenia uzyskiwanego za poręczenie i gwarancję) oraz wartość obrotu z tytułu udzielenia pożyczki (tj. wartość odsetek od pożyczki)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2014 r. (data wpływu 29 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku uwzględniania przy ustalaniu współczynnika struktury sprzedaży czynności udzielenia pożyczki, gwarancji i poręczeń jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uwzględniania przy ustalaniu współczynnika struktury sprzedaży czynności udzielenia pożyczki, gwarancji i poręczeń.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka producent wyrobów chemicznych jest jednym z podmiotów zależnych od C S.A. (dalej Spółka Dominująca) i wchodzi w skład grupy kapitałowej (dalej GK C).

GK C od 2010 r. znajduje się w trakcie procesu restrukturyzacji i konsolidacji zadłużenia finansowego. Spółka Dominująca zawarła w dniu 26 kwietnia 2010 r. z bankami (dotychczasowymi kredytodawcami spółek z GK C) umowę kredytu konsorcjalnego (dalej pierwotna umowa kredytowa).

Środki pozyskane w ramach pierwotnej umowy kredytowej zostały m.in. rozdysponowane przez Spółkę Dominującą w formie pożyczek wewnątrzgrupowych do poszczególnych zadłużonych spółek z GK C na potrzeby refinansowania ich zadłużenia (w tym do Spółki). Mechanizm finansowania pożyczkami wewnątrzgrupowymi wynikał z postanowień pierwotnej umowy kredytowej.

- a zatem spełnione jest kryterium, o którym mowa w pkt 1 powyżej, obsługa przedmiotowych transakcji wiąże się ze znikomym wykorzystaniem zasobów Spółki, ponieważ:- a zatem spełnione jest kryterium, o którym mowa w pkt 2 powyżej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00