Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2014, sygn. ITPP1/443-701/14/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-701/14/KM

Czy Gmina może udzielić bonifikaty po podpisaniu aktu notarialnego, w formie umorzenia części ceny i wystawić fakturę korygującą VAT do dokonanej sprzedaży nieruchomości, gdy nastąpiło przeniesienie prawa własności na podstawie aktu notarialnego i faktury VAT ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2014 r. (data wpływu 23 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury korygującej w związku z udzieleniem bonifikaty w cenie sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury korygującej w związku z udzieleniem bonifikaty w cenie sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W grudniu 2013 r. Gmina sprzedała Spółce z o. o. nieruchomość na podstawie aktu notarialnego. Sprzedaż była następstwem zawartej wcześniej umowy dzierżawy nieruchomości położonej na terenie Parku Przemysłowego pomiędzy Gminą a Spółką. Zgodnie z zapisami umowy, Gmina zobowiązała się m. in. do udzielenia pomocy publicznej w formie bonifikaty w cenie sprzedaży nieruchomości w wysokości 50% lub większej bonifikaty, jeżeli będzie to dozwolone na podstawie przepisów prawa obowiązujących na terenie Gminy w dacie zawarcia umowy sprzedaży. W zamian spółka zobowiązała się do zbudowania na terenie wydzierżawionej nieruchomości budynki produkcyjne, handlowe, magazynowe, warsztatowe i biurowe oraz do zatrudnienia w okresie dzierżawy nieruchomości co najmniej 19 osób zamieszkałych na terenie gminy. Z uwagi na kwestionowanie przez X Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w B. obniżenia ceny rynkowej nieruchomości o dokonaną bonifikatę przy wpisie do ksiąg wieczystych, wartość sprzedawanej nieruchomości w akcie notarialnym (umowa -sprzedaży) uwzględniała pełną wartość gruntu powiększoną o należny podatek od towarów i usług. W efekcie sprzedaży nieruchomości, Gmina wystawiła fakturę VAT obejmującą pełną wartość gruntu, powiększoną o należny podatek od towarów i usług. Przed zawarciem aktu notarialnego Spółka dokonała zapłaty części ceny, dla pozostałej części należności wyznaczono odroczony termin zapłaty w akcie notarialnym. W związku z postanowieniami umowy dzierżawy, przewidującymi 50% ulgę w zakupie gruntu pod warunkiem spełnienia szeregu zobowiązań inwestycyjnych (które zostały przez nią wypełnione) Spółka wystąpiła do gminy o umorzenie tej części zobowiązania na podstawie art. 59 ust. 1 ustawy o finansach publicznych oraz Uchwały nr Rady Miejskiej w S. z dnia 25 sierpnia 2011 r. W efekcie złożonego wniosku Spółka uzyskała w grudniu 2013 r. umorzenie w zakresie 50% ceny netto transakcji. Gmina wykonała w ten sposób zobowiązania wynikające z zawartej umowy dzierżawy gruntów oraz obowiązujących na terenie gminy aktów prawa miejscowego, związanych z pozyskaniem nowych inwestorów na terenie Parku Przemysłowego i związanego z tym powstaniem nowych miejsc pracy. Pismem z dnia 28 marca 2014 r. Spółka wystąpiła do Gminy o wystawienie faktury korygującej VAT do faktury VAT z dnia 27 grudnia 2013 r., powołując się na zapisy umowy dzierżawy, że Gmina udziela niniejszym pomocy publicznej w formie bonifikaty w cenie sprzedaży nieruchomości w wysokości 50%. Powołując się na zapisy art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług Spółka argumentuje, że obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00