Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2014, sygn. IBPBI/1/415-930/14/SK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-930/14/SK

w zakresie skutków podatkowych związanych z wykorzystywaniem przez wspólnika spółki cywilnej samochodu osobowego, będącego jego własnością na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 sierpnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 18 sierpnia 2014 r.), uzupełnionym 29 października 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wykorzystywaniem przez wspólnika spółki cywilnej samochodu osobowego, będącego jego własnością na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych z wykorzystywaniem przez wspólnika spółki cywilnej samochodu osobowego, będącego jego własnością na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 20 października Znak: IBPBI/1/415-930/14/SK wezwano Wnioskodawcę do ich usunięcia, co też nastąpiło 29 października 2014 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w ramach dwuosobowej spółki prawa cywilnego, która świadczy usługi nauki jazdy. Spółka nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Do celów prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca używa własny samochód osobowy niestanowiący środka trwałego spółki. Do spółki nie zostało wniesione przez Wnioskodawcę prawo używania samochodu, nie została również zawarta ze spółką umowa użyczenia. Rozliczenie kosztów związanych z eksploatacją pojazdu, w tym zakup paliwa, koszty napraw i remontów oraz inne koszty użytkowania samochodu, takich jak przegląd techniczny i ubezpieczenie (polisa jest wystawiona na właściciela samochodu), Wnioskodawca dokonuje na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu i posiadanych faktur. Koszty podatkowe rozliczane są zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ust. 4, 5 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do wysokości limitu (ilość przejechanych km x stawka za 1 km przebiegu pojazdu). Po zakończeniu każdego miesiąca, na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków wynikających z ww. faktur zawierających numer rejestracyjny tego pojazdu, są wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów spółki wydatki, których suma ustalona od początku roku podatkowego nie może przekroczyć wyliczonej jak wyżej kwoty limitu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00