Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2014, sygn. IPPB5/423-929/14-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-929/14-2/AM

Czy prawidłowe jest w odniesieniu do obu umów uznanie, iż momentem powstania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych jest data wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy Spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia  19 lipca 2014 r. (data wpływu do BKIP w Płocku 26 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania momentu powstania przychodu:

  • z tytułu udzielonych licencji kontrahentowi z siedzibą na terenie Stanów Zjednoczonych jest nieprawidłowe.
  • z tytułu udzielonych licencji kontrahentowi z siedzibą w Luksemburgu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania momentu powstania przychodu z tytułu udzielonych licencji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawiązana w maju 2013 r. zarejestrowana jako czynny podatnik VAT oraz VAT UE, będzie prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży gier komputerowych dla dzieci. W związku z powyższym obecnie przeprowadzane są prace: projektowania, wykonania grafiki oraz oprogramowania sterującego grami. Spółka podpisała umowy na dystrybucję gier z podmiotami posiadającymi siedziby w krajach poza granicami Polski. Spółka zawarła umowę z firmą X. mającą siedzibę na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, stosownie do której będzie upoważniona do zamieszczania na internetowej platformie dystrybucyjnej, której administratorem jest Y., własnych produktów gier oraz do ich dystrybucji za pośrednictwem Platformy na rzecz osób trzecich - klientów. Klienci, po wykonaniu czynności wymaganych przez system komputerowy obsługujący Platformę kontrahenta oraz po uiszczeniu wynagrodzenia, nabywają prawo do pobrania gry z Platformy na własne urządzenie komputerowe (telefony, smartfony, ipady itp.) za pośrednictwem sieci internet oraz do korzystania z gier na potrzeby własne zgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie licencyjnej. Wynagrodzenie za prawo do korzystania z gry klienci przekazują do kontrahenta, za pośrednictwem systemu płatności online - Y., jako administratora Platformy. Spółka raz w miesiącu otrzymuje zgromadzone w systemie płatności Y. środki (po przeliczeniu na złotówki), po potrąceniu prowizji należnej X. w wysokości X % wartości netto, na swój rachunek bankowy. Płatność jest dokonywana po 15 dniu miesiąca następnego przez oddział wyżej wymienionej spółki mającej siedzibę w Irlandii - Dublin. Ponadto X. oferuje bieżący dostęp do rejestru sprzedaży, w którym zawarte będą informacje o poszczególnych transakcjach i klientach. Z raportów można uzyskać następujące informacje: opis, data i czas transakcji, typ podatku, typ transakcji, typ zwrotu kosztów stan kupującego, miejscowość kupującego, kraj kupującego, kod pocztowy kupującego, waluta i kwota do zapłaty kupującego, kurs wymiany walut, kwota w walucie sprzedawcy oraz numer zamówienia. Jednak korzystając z bieżącego dostępu do rejestrów sprzedaży należy pamiętać, iż klient może w ciągu 48 godzin zażądać zwrotu pieniędzy. Druga umowa została zawarta z filią A. w Luksemburgu, co spowodowało powstanie wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług. Na mocy tej umowy Spółka udzieliła licencji A. na korzystanie z gier, które będą użytkowane / kupowane przez klientów. Spółka wystawia fakturę w dacie otrzymania wynagrodzenia (tantiem) od firmy A..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00