Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2015, sygn. ITPP1/443-1501/14/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1501/14/BS

Czy usługi świadczone przez Wnioskodawcę na podstawie opisanej w stanie faktycznym umowy o współpracy korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2014 r. (data wpływu 1 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest świadczenie usług w zakresie pośrednictwa w udzielaniu kredytów i pożyczek (PKD 66.19.Z pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych). Usługi te są przez Wnioskodawcę świadczone na podstawie zawartej przez niego w ramach prowadzonej działalności umowy o współpracy z podmiotem świadczącym usługi w zakresie pośrednictwa finansowego (dalej: Operator). Usługi świadczone przez Operatora polegają na współpracy z instytucjami finansowymi (bankami, funduszami inwestycyjnymi, towarzystwami funduszy inwestycyjnych lub powierniczych, zakładami ubezpieczeń, funduszami powierniczymi, towarzystwami emerytalnymi, funduszami emerytalnymi i domami maklerskimi) i przedstawianiu ich oferty klientom. Wnioskodawca nie zawierał żadnych umów o współpracy bezpośrednio z instytucjami finansowymi. W ramach umowy o współpracę zawartej z Operatorem Wnioskodawca, działając na zlecenie Operatora, przedstawia klientom ofertę instytucji finansowych, które współpracują z Operatorem na podstawie odrębnych umów (których Wnioskodawca nie jest stroną), i pośredniczy w zawieraniu umów pomiędzy klientami a instytucjami finansowymi. Operator nie sprzedaje własnych produktów finansowych, a jedynie zobowiązał się do pośredniczenia w świadczeniu usług finansowych przez instytucje finansowe na podstawie zawartych z tymi instytucjami umów. Wykonując umowę zawartą z Operatorem, Wnioskodawca (działając na zlecenie Operatora) faktycznie pośredniczy w zawieraniu umów pomiędzy klientami a instytucjami finansowymi. Wnioskodawca jest postrzegany przez klientów jako osoba działająca z ramienia Operatora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00