Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2016, sygn. ITPB2/4511-21/16/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-21/16/BK

Czy w odniesieniu do realizowanych świadczeń na rzecz pracowników w postaci organizacji imprez Wnioskodawca zobowiązany jest obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm. ) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2015 r. (data wpływu 5 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z organizacją imprezy integracyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z organizacją imprezy integracyjnej.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski. Głównym przedmiotem tej działalności jest sprzedaż nowych samochodów osobowych. Dla celów prowadzonej działalności Wnioskodawca zatrudnia pracowników, w związku z czym jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłacanych wynagrodzeń.

Rodzaj prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności wymaga, aby pracownicy (głównie sprzedawcy) charakteryzowali się odpowiednim poziomem motywacji, zaangażowania i zadowolenia z wykonywanej pracy, gdyż jest to niezbędne dla osiągania założonych celów sprzedażowych. W związku z powyższym Wnioskodawca może organizować różnego rodzaju wydarzenia i spotkania, określane mianem imprez integracyjnych. Imprezy integracyjne mają różnorodną formę, np. otwartych imprez plenerowych o charakterze sportowym czy kulturalnym, pikników rodzinnych, spotkań mikołajkowych, adresowanych do mniej lub bardziej określonej liczby adresatów - w zależności od charakteru danej imprezy mogą w niej brać udział pracownicy, członkowie rodzin pracowników, byli pracownicy czy obecni i potencjalni klienci Wnioskodawcy. Imprezy mogą być finansowane w całości ze środków Wnioskodawcy (nie pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych), ale niekiedy również uczestnicy imprez integracyjnych mogą partycypować w kosztach organizacji imprezy. Najczęściej Wnioskodawca w ramach organizacji imprez integracyjnych ponosi koszty wynajmu sali, w której ma być organizowana impreza, cateringu, rozrywek zapewnianych uczestnikom (zawody sportowe, oprawa muzyczna itd.) czy koszty transportu. Podczas imprez uczestnicy mogą korzystać z usług gastronomicznych lub cateringowych świadczonych przez firmy wynajmowane przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca zwraca uwagę, iż uczestnicy nie mają przydzielonych racji żywnościowych, jednocześnie nie jest ewidencjonowana ilość spożytych produktów oraz poziom aktywności w zakresie udziału w atrakcjach, rozrywkach udostępnionych szerokiemu gronu uczestników biorących udział w imprezie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00