Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2016, sygn. ITPB4/4511-477/16/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-477/16/AS

Czy w związku z zawarciem umowy dożywocia na Wnioskodawczyni ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia
12 maja 2016 r. (data wpływu 31 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny.

W dniu 17 maja 2013 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej lokal mieszkalny o pow. 49,40 m2. W dniu 27 kwietnia 2016 r. notarialną umową dożywocia Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem przenieśli nieodpłatnie córce własność lokalu, który córka nabyła wraz z prawami związanymi z jego własnością. Przekazanie lokalu nastąpiło przed upływem pięciu lat od daty nabycia lokalu mieszkalnego. W umowie dożywocia zawarto możliwość dożywotniego, wspólnego zamieszkania w tym mieszkaniu Wnioskodawczyni i jej małżonka wraz z obdarowaną córką jako domowników. W umowie zobowiązano córkę do zapewnienia Wnioskodawczyni i jej małżonkowi pomocy i opieki pielęgnacyjnej w razie choroby, dostarczania żywności i ewentualnego ubrania. Ponadto Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zapewnili sobie prawo do wykonania dla nich pochówku zgodnego z miejscowym zwyczajem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00