Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2016, sygn. IPPB2/4514-82/16-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Czy zawarcie Umowy Cash Poolingu 2 oraz czynności wykonywane na jej podstawie będą podlegać opodatkowaniu PCC?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2015 r. (data wpływu 22 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash-poolingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash-poolingu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

H. AG (dalej: Wnioskodawca lub H.) jest spółką akcyjną utworzoną zgodnie z prawem niemieckim, należącą do grupy kapitałowej H. (dalej: Grupa). Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Niemiec i jest niemieckim rezydentem podatkowym. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja materiałów budowlanych.

Wnioskodawca planuje przystąpienie do systemu zarządzania płynnością finansową Grupy (dalej: System 2) w celu zapewnienia optymalnego korzystania ze środków finansowych w ramach Grupy i tym samym umocnienia konkurencyjności Grupy na rynku. Dodatkowo, w ramach Grupy będzie funkcjonował także system zarządzania płynnością finansową, którego uczestnikami będą spółki z Grupy mające siedzibę w Polsce (dalej: System 1).

    1. Umowa Cash Pooling 2 / System 2

Wnioskodawca oraz G. S.A. (dalej: G.), spółka z siedzibą w Polsce należąca do Grupy, zamierzają zawrzeć z podmiotem trzecim - bankiem S.A. z siedzibą w Polsce (dalej: Bank) Umowę Świadczenia Usługi Optymalizacji Zarządzania Płynnością w Formie Limitów Dziennych (ang. Daylight Overdraft Liquidity Management Agreement, dalej: Umowa Cash Pooling 2). W przyszłości możliwe jest, iż do Systemu 2 przystąpią inne spółki z Grupy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00