Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2017, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.622.2017.3.JP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.622.2017.3.JP

opodatkowanie nabycia wierzytelności trudnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 września 2017 r. (data wpływu 28 września 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności trudnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności trudnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik (nabywca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przedmiotem działalności prowadzonej przez podatnika jest działalność prawnicza (PKD 69.10.Z). Podatnik zamierza nabywać od osób fizycznych lub osób prawnych (cedent, zbywca) wierzytelności. Nabycia wierzytelności zamierza dokonać jako osoba fizyczna, poza prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Zgodnie z umową, cedent przeniesie na podatnika wierzytelność, która będzie przysługiwała cedentowi wobec podmiotowi trzeciemu.

Postanowienia umowy przewidują, że:

  1. zbywane wierzytelności będą wynikać z tytułów wykonawczych (nakazów zapłaty i wyroków sądów cywilnych);
  2. wierzytelność będzie zbywana wraz z wszelkimi przynależnymi do niej prawami w szczególności odsetkami należnymi od kwoty głównej oraz wszelkimi kosztami, w tym kosztami postępowań sądowych i egzekucjach;
  3. wierzytelność zostanie bezwarunkowo zbyta na rzecz nabywcy z chwilą podpisania umowy cesji przez obie strony;
  4. na cenę sprzedaży wierzytelność będą składały się następujące, odrębne składniki, płatne w następujący sposób:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00