Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2019, sygn. 0112-KDIL4.4012.496.2019.2.EB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.496.2019.2.EB

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem mieszkania oraz miejsca postojowego w garażu podziemnnym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2019 r. (data wpływu 18 października 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 grudnia 2019 r. (data wpływu 17 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem mieszkania oraz miejsca postojowego w garażu podziemnym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem mieszkania oraz miejsca postojowego w garażu podziemnym. Wniosek uzupełniono w dniu 17 grudnia 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczna wykonującą czynności zarówno opodatkowane, jak i zwolnione. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania mieszkań oraz lokali użytkowych, a także świadczy usługi zagospodarowania terenów zieleni, wykonywania systemów nawadniających, pielęgnacji zieleni, dozorów i konserwacji instalacji sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, prace porządkowe na terenach zielonych, odśnieżanie.

Wnioskodawca ma podpisaną umowę z dużą firmą na utrzymanie terenów osiedla, a mianowicie zajmuje się tam koszeniem trawników, pielęgnacją zieleni, nasadzaniem krzewów, nawadnianiem, zimą odśnieżaniem na tym osiedlu. Świadczy tam usługi utrzymania terenów, zarówno latem jak i zimą i dodatkowo świadczy tam jeszcze usługi dozoru sieci wodociągowej, instalacji hydrantowej i konserwacji sieci kanalizacji sanitarnych oraz prac dozorowych i konserwacji przepompowni sanitarnej na terenie osiedla. Są to usługi wymagające obecności Zainteresowanego lub Jego pracownika niemalże cały czas. W związku z tym, że miejsce zamieszkania zarówno Wnioskodawcy, jak i Jego pracownika znajduje się 100 km od miejsca wykonywania tychże prac Zainteresowany postanowił kupić na tym osiedlu mieszkanie. W lipcu bieżącego roku zakupił na firmę od dewelopera na tym osiedlu nowe mieszkanie oraz miejsce postojowe z prawem do wyłącznego korzystania we wskazanym garażu wielostanowiskowym usytuowanym na pierwszej kondygnacji podziemnej budynku. Mieszkanie to ma być mieszkaniem służbowym, będzie ono wykorzystywane jako biuro (w celu spotkania się z przedstawicielami osiedla), jako magazyn (gdyż Wnioskodawca potrzebuje miejsca do przechowywania niektórych mniejszych narzędzi), jako pomieszczenie socjalne (gdzie Zainteresowany i pracownik będą mogli razem przygotować sobie posiłek), owo mieszkanie Wnioskodawca ma zamiar udostępnić nieodpłatnie pracownikowi w celu nocowania tam, gdyż dojazd z miejsca zamieszkania za dużo zajmuje czasu Wnioskodawcy i Jego pracownikowi i finansowo też jest niekorzystny. Wnioskodawca podczas pełnienia dyżurów związanych z nadzorem sieci sanitarnych i kanalizacyjnych też będzie tam nocował. Zakup miejsca postojowego również będzie służył do parkowania tam samochodu służbowego, od którego Zainteresowany odlicza 100% VAT, ponieważ często trzyma w nim różne narzędzia, nie chce zostawiać go w przypadkowych miejscach. Mieszkanie nie będzie wynajmowane osobom z zewnątrz. Z pracownikiem Wnioskodawca nie zawarł umowy zobowiązującej do zapewnienia mieszkania służbowego, aczkolwiek zobowiązanie to nasuwa się samoistnie rozpatrując odległość, jaka dzieli go od miejsca pracy. Zainteresowany nie zamierza obciążać pracownika kosztami eksploatacji, sam będzie ponosił koszty związane z utrzymaniem mieszkania, traktując je jako koszty bezpośrednie związane z działalnością wyłącznie opodatkowaną. W związku z powyższym od zakupu mieszkania oraz miejsca postojowego Wnioskodawca odliczył podatek VAT naliczony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00