Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.32.2019.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.32.2019.1.AW

Obowiązek zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2019 r. (data wpływu 26 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności spłat dokonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz faktora, w ramach tzw. faktoringu odwrotnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności spłat dokonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz faktora, w ramach tzw. faktoringu odwrotnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik faktorowany w dniu lutego 2019 r. zawarł umowę odwrotnego faktoringu z firmą faktora. Oba podmioty są podatnikami czynnymi VAT. Na mocy tej umowy faktor zobowiązał się finansować zakup paliw od dostawców dla faktorowanego w ten sposób, iż faktorowany będzie przekazywał faktorowi e-mailem skan faktury zakupu za odebrane paliwa na odroczony termin płatności, a faktor będzie w terminie płatności takiej faktury dokonywał płatności ze swojego rachunku bankowego na rachunek bankowy dostawcy wskazany na otrzymanej fakturze. Następnie faktorowany jest zobowiązany zwrócić faktorowi kwotę zapłaconą dostawcy paliw w terminie 30 dni od terminu jej zapłaty. Ponadto tytułem wynagrodzenia za świadczone usługi faktorowany będzie płacił faktorowi odsetki w wysokości WIBOR 1-M powiększony o marżę 1,25% salda wykorzystania limitu za każdy dzień jego wykorzystania. Limit faktoringowy strony ustaliły na zł. Na tak obliczone wynagrodzenie faktor będzie wystawiał faktury VAT i będzie doliczał podatek VAT. Podatnik zaczął stosować ww. umowę i strony zgodnie ją realizowały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00