Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2020, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.813.2019.2.KW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.813.2019.2.KW

w zakresie dokonania korekty rozliczenia transakcji

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2019 r. (data wpływu 23 grudnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 marca 2020 r. (data wpływu 4 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty rozliczenia transakcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty rozliczenia transakcji.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 marca 2020 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz własnego stanowiska.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie wewnątrzwspólnotowego handlu towarami, które nie są objęte podatkiem akcyzowym. Siedziba działalności Wnioskodawcy znajduje się w Polsce, gdzie jest on zarejestrowany na potrzeby podatku VAT. Nie posiada siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności w żadnym innym kraju unijnym.

Zainteresowany nabywa towary od różnych Spółek H prowadzących działalność i mających siedziby na terenie Holandii i Belgii. Towary są pobierane bezpośrednio z magazynów sprzedającego. Spółki H są zarejestrowane na potrzeby podatku VAT odpowiednio w Holandii lub Belgii. Następnie Wnioskodawca sprzedaje nabyte towary Spółce S prowadzącej działalność i mającej siedzibę na terytorium Słowacji, gdzie jest ona zarejestrowana dla celów podatku VAT. Dla każdej transakcji wszystkie trzy podmioty są zarejestrowane dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Wyżej wymienione podmioty dokonały w okresie styczeń-czerwiec 2015 roku wielu transakcji w ramach mechanizmu tzw. dostawy łańcuchowej, tj. jedna ze Spółek H sprzedała towar na rzecz Wnioskodawcy, który następnie sprzedał na rzecz Spółki S. Towar został bezpośrednio przetransportowany z terytorium państwa członkowskiego sprzedawcy Spółki H do miejsca wskazanego przez odbiorcę Spółkę S, znajdującego się na terytorium Słowacji. Jako, że Spółka S nie posiadała magazynu przystosowanego do odbioru towarów, jako miejsce rozładunku wskazywała magazyn będący w posiadaniu podmiotu zewnętrznego. Spółka S nie udostępniła Wnioskodawcy dokumentów na temat współpracy z tym podmiotem zewnętrznym, zasłaniając się tajemnicą handlową, jednak Zainteresowany został zapewniony, że wskazany magazyn został przez Spółkę S wynajęty oraz, że zleciła ona rozładunek i przyjęcie towaru podmiotowi zewnętrznemu, który działał w jej imieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00