Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.485.2020.1.WR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.485.2020.1.WR

Brak uznania transakcji realizowanej przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta z Rosji za eksport opodatkowany stawką 0%.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 24 sierpnia 2020 r. (data wpływu 27 sierpnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji realizowanej przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta z Rosji za eksport opodatkowany stawką 0% jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji realizowanej przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta z Rosji za eksport opodatkowany stawką 0%.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

[] (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją maszyn elektrycznych - silników, prądnic oraz transformatorów, które następnie dystrybuuje do swoich klientów. Spółka będzie brała udział w transakcji dostawy silników do Rosji, która przebiega w następujący sposób:

Wnioskodawca sprzedaje towary (silniki) do kontrahenta z Rosji, sprzedaż udokumentowana zostaje fakturą wystawioną na kontrahenta rosyjskiego. Jednakże dostawa i transport tych towarów nie odbywa się bezpośrednio z terytorium Polski na terytorium Rosji. Kontrahent z Rosji nabywa silniki od Spółki na potrzeby ich montażu w urządzeniach, które z kolei kontrahent z Rosji kupuje od kontrahenta z Niemiec. Wobec tego transport silników odbywa się w pierwszej kolejności z Polski do Niemiec, a dopiero po dokonaniu ich montażu na terytorium Niemiec, towary (łącznie urządzenia z zamontowanymi silnikami) zostają przemieszczone z Niemiec do Rosji. Wnioskodawca organizuje transport towarów na odcinku z Polski do Niemiec do miejsca wskazanego przez kontrahenta z Rosji, gdzie odbywać się będzie montaż w urządzeniach zakupionych przez kontrahenta rosyjskiego od podmiotu niemieckiego. Docelowo własność towarów ma przejść na kontrahenta rosyjskiego z chwilą ich dostawy przez Spółkę do wskazanego miejsca w Niemczech. Za organizację transportu z Niemiec do Rosji odpowiada kontrahent z Rosji, który dokonuje także odprawy celnej towarów. Silniki na terenie Niemiec pozostają zatem do czasu zamontowania ich w urządzeniach. Następnie po montażu, urządzenia wraz z silnikami są niezwłocznie wywożone z Niemiec do Rosji. Wnioskodawca otrzymuje od kontrahenta z Rosji oświadczenie, że towary - silniki zamontowane w urządzeniach - zostały przemieszczone do Rosji). Oświadczenie to potwierdza fakt wywozu towarów (silników) z terytorium Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00