Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 września 2010 r., sygn. I SA/Gd 396/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Oleś, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.), Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 września 2010 r. sprawy ze skargi "A" z siedzibą w G. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 5 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację; 2. określa, że zaskarżona indywidualna interpretacja nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Gd 396/10

UZASADNIENIE

Skarżąca spółka A S.A. z siedzibą w G. wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku wskazano, że spółka należy do B, prowadzi działalność gospodarczą w sektorze energetycznym w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. Na podstawie przepisów art. 533 § 1 i art. 534 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 103 ze zm., zwany dalej k.s.h.), art. 9d ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r., Nr 89, poz. 625 ze zm.) oraz implementowanymi postanowieniami Dyrektywy 2003/54/WE z 26 czerwca 2003 r. (Dz. U. L 176 z 15 lipca 2003 r., str. 37-56) dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej, w związku z koniecznością zakończenia procesu rozdzielenia działalności skarżącej jako Operatora Sytemu Dystrybucyjnego (OSD) od pozostałych działalności niezwiązanych z dystrybucją energii elektrycznej, przeprowadziła - w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. - podział przez wydzielenie.

Przedmiotem wydzielenia były należące do skarżącej spółki składniki majątku niezwiązane z dystrybucją energii elektrycznej, w tym: (1) zespół składników majątkowych związanych z Ośrodkiem Wczasowo-Wypoczynkowym C, (2) zespół składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością teleinformatyczną, (3) zespół składników majątkowych w postaci nieruchomości niezwiązanych z działalnością dystrybucyjną oraz (4) akcje i udziały w innych spółkach, które zostały przeniesione na spółkę przejmującą wraz z częścią działalności skarżącej związaną ze sprawowaniem nadzoru właścicielskiego nad spółkami zależnymi; skarżąca zachowała jedynie udziały w spółkach, których działalność jest związana z jej działalnością oraz stanowi działalność wspierającą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. Wyjaśniono przy tym, że spółką przejmującą była spółka dominująca w B. Wskazano, że szczegółowy opis konkretnych składników majątku przenoszonych na spółkę przejmującą w ramach realizacji planu podziału przez wydzielenie zawarty został w zatwierdzonym przez Sąd Rejestrowy planie podziału skarżącej spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00