Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. III SA/Wa 404/18

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie sędzia del. SO Agnieszka Baran, sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant referent Michał Strzałkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi P. H. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 listopada 2017 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.279.2017.1.AM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P. H. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

P. Sp. z o. o. z siedzibą w W. ("Wnioskodawca", "Skarżąca", "Spółka", "Strona") zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ("Dyrektor", "Organ interpretacyjny", "Organ") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.; dalej też "Op"), dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka należy do podatkowej grupy kapitałowej (dalej "Grupa"), która reprezentowana jest przez Spółkę. Spółka wraz z innymi podmiotami z Grupy zawarła z bankiem mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej "bank") umowę świadczenia usług zarządzania płynnością w formie limitów dziennych (dalej "Umowa"). Umowa zawarta była pomiędzy Spółką oraz spółkami powiązanymi (dalej "spółki powiązane" lub "spółki córki", a osobno "spółka powiązana"), w których Spółka posiada 100% udziałów bądź akcji (dalej "uczestnicy", a osobno "uczestnik") z jednej strony, zaś z drugiej strony bankiem oferującym usługę zarządzania płynnością w formie limitów dziennych. Umowa dotyczy zarządzania płynnością finansową uczestników. Oznaczało to, iż na podstawie mowy bank świadczy na rzecz Spółki oraz pozostałych uczestników usługę tzw. cash -poolingu. Usługa ta ma charakter tzw. rzeczywistego cash - poolingu, tj. przewiduje rzeczywiste transfery środków pomiędzy rachunkami bankowymi uczestników. Celem usługi świadczonej przez bank było zwiększenie efektywności zarządzania środkami finansowymi uczestników poprzez optymalne wykorzystanie nadwyżek środków pieniężnych oraz zminimalizowanie kosztów finansowania działalności gospodarczej prowadzonej przez te podmioty. Przed rozpoczęciem korzystania z usługi cash - poolingu uczestnicy zawarli z bankiem umowy bieżących rachunków bankowych. Następnie uczestnicy przystąpili wraz z bankiem do analizowanej Umowy, na podstawie której bank udostępnił w rachunkach Uczestników limit dzienny wymagalny na koniec dnia, w którym został udzielony. Jak wskazał Wnioskodawca, w ramach Umowy bank będzie dokonywał na zlecenie uczestników rozliczeń pieniężnych z wykorzystaniem rachunków uczestników oraz rachunku głównego. Usługą cash - poolingu objęte zostaną rachunki bankowe prowadzone w walucie polskiej. Spółka przystąpiła do Umowy w charakterze uczestnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00