Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 września 2020 r., sygn. I SA/Gl 699/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Asesor WSA Katarzyna Stuła-Marcela, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi H. F. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 697(słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W zaskarżonej interpretacji z [...], [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (zwany dalej Organem interpretacyjnym) stwierdził, że nieprawidłowe jest stanowisko, jakie w swoim wniosku interpretacyjnym przedstawił H. F. (w dalszej części uzasadnienia, określany mianem Wnioskodawcy, Podatnika, Strony lub Skarżącego). Dotyczyło ono podatkowych skutków już zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, ocenianych przez wzgląd na przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 - zwanej dalej u.p.d.o.f.), kształtujące konstrukcję kosztów uzyskania przychodów. Problemem, jaki zaistniał w sprawie było rozumienie art. 22 ust 8a pkt 2 u.p.d.o.f. - wielkość kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez spółkę komandytową wniesionego do niej wkładu (prawa użytkowania wieczystego gruntu, który nie był dla Spółki środkiem trwałym, ale towarem) po tym, jak wnoszący go podmiot wystąpił ze spółki, następnie uzyskał od pozostałych wspólników zwrot równowartości wkładu, a po tym przedmiot niegdysiejszego wkładu jest zbywany przez spółkę.

Jak wiadomo, w polskim prawie podatkowym, opodatkowanie dochodów spółek osobowych (poza spółkami komandytowo - akcyjnymi) ukształtowano na zasadzie transparentności. Oznacza to, że przychody, koszty ich uzyskania, a także ewentualna strata są dzielone pomiędzy poszczególnych wspólników spółki osobowej w proporcji do ich prawa do udziału w zysku. W konsekwencji, spółki osobowej (jak już wcześniej wspomniano, z wyjątkiem spółki komandytowo - akcyjnej) jest jednokrotnie opodatkowany "na poziomie" wspólników (a nie dwukrotnie - najpierw jako przysporzenie spółki, a następnie - po podziale - jako przyrost wartości wspólników). Właśnie ta właściwość sprawiła, że wniosek interpretacyjny został sformułowany przez Podatnika jako wspólnika spółki komandytowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00