Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 czerwca 2021 r., sygn. III SA/Wa 1127/20

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka - Karasińska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Jacek Kaute, sędzia WSA Jarosław Trelka, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi kasacyjnej W. przy ul. [...] w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lutego 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 1127/20 oddalającego skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 marca 2020 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.549.2019.2.JF w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lutego 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 1127/20, 2. uchyla interpretację indywidualną w części uznającej stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe, 3. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Skarżącej W. kwotę 1020 zł (tysiąc dwadzieścia złotych).

Uzasadnienie

Skarżąca W. (dalej też jako "W." lub "Wnioskodawca") zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od opodatkowania otrzymanego odszkodowania, obejmującego kwotę główną i odsetki. W szczególności wniosła o udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy suma otrzymana tytułem odszkodowania, w przypadku jej przeznaczenia w całości na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych W., tj. na cele o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., nie będzie stanowiła dla W. źródła uzyskania dochodu, a w konsekwencji W. nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od otrzymanego odszkodowania?

Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że Wspólnotę tworzą właściciele lokali mieszkalnych oraz współwłaściciele wielostanowiskowych garaży stanowiących odrębne lokale użytkowe. W skład W. wchodzą lokale mieszkalne składające się na osiedle 14 budynków mieszkalnych. Na terenie nieruchomości znajduje się również garaż wielostanowiskowy, w którym, jednocześnie z wyodrębnianiem i sprzedażą lokali mieszkalnych członkom Wnioskodawcy, wyodrębnione zostały dwa samodzielne lokale niemieszkalne (garaże). Własność lokali niemieszkalnych, jako samodzielnych lokali, związana jest z udziałem w częściach wspólnych nieruchomości, na której posadowione jest osiedle "[...]". Osiedle to wybudowane zostało przez A. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "Deweloper"). Po ujawnieniu wad budynków oraz garaży Wnioskodawca, działający w imieniu mieszkańców, podjął działania celem wyegzekwowania od Dewelopera usunięcia stwierdzonych wad fizycznych budynków oraz garaży. Mieszkańcy dokonali cesji praw względem Dewelopera na W., zaś Sąd w wyroku z 20 maja 2019 r. zasądził od Dewelopera na rzecz Wnioskodawcy kwotę 2.954.133,74 zł wraz z odsetkami za opóźnienie. Odszkodowanie Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na sfinansowanie kosztów naprawy wad fizycznych w częściach wspólnych budynków i garaży (powstałych wskutek ich wadliwego zaprojektowania oraz wykonania), a nie samych lokalach i nie będzie przeznaczone na remont konkretnego lub konkretnych lokali a także na prace konserwacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00