Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-05-20

Od kiedy płatnik musi zgłosić do ZUS zleceniobiorcę kończącego szkołę lub studia

Przepisy ubezpieczeniowe traktują w odrębny i uprzywilejowany sposób zleceniobiorców, którzy są jednocześnie uczniami lub studentami - zleceniodawca nie opłaca za nich żadnych składek ZUS. Granicą wieku zleceniobiorcy, do którego mogą mieć zastosowanie te szczególe regulacje, jest 26 lat. Firmy chętnie zawierają umowy z takimi osobami ze względu na znacznie niższe koszty ich zatrudnienia. Muszą jednak pamiętać o dopełnieniu obowiązków związanych z weryfikacją, czy zleceniobiorca nadal korzysta ze statusu ucznia lub studenta.

Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem w wieku do 26. roku życia nie jest oskładkowana - ani obowiązkowo, ani na zasadzie dobrowolności. Zleceniodawca w ogóle nie zgłasza takiej osoby z tytułu umowy zlecenia do ZUS i nie odprowadza za nią żadnych składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej, art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Obowiązek weryfikacji oświadczeń zleceniobiorców

Wśród obowiązków płatnika zatrudniającego uczniów lub studentów jest bieżąca weryfikacja, czy zleceniobiorcy ci nie utracili statusu ucznia bądź studenta. Jest to szczególnie istotne w czerwcu każdego roku, kiedy wielu uczniów kończy szkołę, a studenci przystępują do obrony prac licencjackich lub magisterskich. Potwierdzenie statusu ucznia/studenta pozwoli płatnikowi uniknąć sytuacji, w której narazi się na konsekwencje związane z niewłaściwym wypełnianiem obowiązków wobec ZUS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00