Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-04-26

Jak w praktyce stosować zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r.

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy jednostronnie przez pracodawcę. Chociaż przepisy tego nie regulują, to ze względów praktycznych wskazane jest, aby takie oświadczenie miało formę pisemną. Zwolnienie może zostać udzielone na okres do upływu wypowiedzenia.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązuje regulacja, na podstawie której pracodawca ma możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w związku z dokonanym wypowiedzeniem. Przepis, który przewiduje taką możliwość, jest bardzo ogólny, co może powodować liczne wątpliwości pracodawców w zakresie jego stosowania.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Co do zasady obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy w okresie wypowiedzenia. Jednak pracodawca z różnych względów może nie być zainteresowany świadczeniem przez pracownika pracy w tym okresie. Obecnie w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art 362 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.). W okresie wypowiedzenia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy jego obliczaniu należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Przepis nie reguluje jednak szeregu kwestii proceduralnych, jakie wiążą się z możliwością zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, istotnych z praktycznego punktu widzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00