Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2013, sygn. ITPP2/443-472/13/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-472/13/RS

Czy w zaistniałej sytuacji Pana firma naliczyła prawidłowo 23% stawkę podatku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług polegających na przeprowadzeniu szkoleń - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług polegających na przeprowadzeniu szkoleń.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zespół Szkół ogłosił nieograniczony przetarg, na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, na zorganizowanie i przeprowadzenie kursów (barmańskiego I stopnia, kelnerskiego, obsługi kasy fiskalnej oraz kursu kwalifikacyjnego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu) dla Zespołu Szkół w ramach projektu pn: Z." współfinansowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W przetargu wzięło udział 5 firm, m. in. Pana firma, która złożyła ofertę, doliczając do niej 23% stawkę podatku. Oferta ta została odrzucona z przyczyn faktycznych i prawnych. Przyczyna faktyczna: zamawiający działając zgodnie z art. 87 ust. 1 ww. ustawy, w toku badania i oceny ofert zwrócił się z pismem do wykonawcy o wyjaśnienie treści złożonej oferty w zakresie zastosowanej 23% stawki podatku. Wykonawca ustosunkował się do zastosowanej w ofercie stawki podatku. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit c ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane. Kursy są w 100% finansowane ze środków publicznych (środki europejskie i datacja celowa z budżetu krajowego). W specyfikacji zamawiający określił, że podatek od towarów i usług należy naliczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wykonawca nie zastosował się do tego zapisu i złożył ofertę, która zawiera błąd w obliczeniu ceny. Podstawę prawną działania zamawiającego stanowi naruszenie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych, gdyż zawiera błędy w obliczeniu ceny. Jako uzasadnienie stanowiska napisał Pan, że zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnieniu podlegają usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00