Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.90.2019.1.MZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.90.2019.1.MZ

Czy w opisanych okolicznościach znajdzie zastosowanie przepis art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w konsekwencji sprzedaż wierzytelności przez Polskiego Klienta na rzecz Nabywcy nie będzie podlegać w Polsce podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 kwietnia 2019 r. (data wpływu 24 kwietnia 2019 r.), uzupełnionym 29 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wierzytelności. Wniosek uzupełniono 29 kwietnia 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X oraz Y (Banki) są bankami z siedzibą w Niemczech, działającymi zgodnie z prawem niemieckim i podlegającymi nadzorowi Europejskiego Banku Centralnego. Banki angażują się w świadczenie szeregu usług finansowych, w tym dotyczących zarówno finansowania inwestycji, jak i finansowania działalności bieżącej oraz dostarczania przedsiębiorstwom płynności finansowej. W 2013 r. Banki utworzyły na życzenie niemieckiej spółki B. program finansowania w oparciu o należności z tytułu dostaw i świadczenia usług należne niektórym spółkom zależnym B. (Program). Zgodnie z praktyką handlową stosowaną powszechnie w sektorze sekurytyzacji, spółka kapitałowa utworzona w Luksemburgu Wnioskodawca (Nabywca) i działająca zgodnie z prawem Luksemburga, w tym zgodnie z luksemburskimi przepisami dotyczącymi usług w zakresie sekurytyzacji wierzytelności, zarejestrowana dla celów podatku VAT w Luksemburgu i wyznaczona do udziału w Programie, nabywa niektóre z należności handlowych wspomnianych podmiotów zależnych B. Nabywca refinansuje cenę zakupu odnośnych należności handlowych za pośrednictwem wyznaczonych przez Banki podmiotów finansujących. B. zwrócił się do Banków o włączenie do Programu również spółki B. A. Sp. z o.o. (Polski Klient). Polski Klient jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością założoną i działającą w Polsce oraz zarejestrowaną w Polsce dla celów podatku VAT. Polski Klient działa głównie w zakresie opracowywania, produkcji i sprzedaży części samochodowych i rur stalowych oraz świadczenia powiązanych z tym usług dla nabywców wspomnianych towarów lub usług. Nabywcy ci mogą mieć siedzibę w Polsce lub poza Polską (Dłużnicy). Odpowiednio, zgodnie z określonymi umowami sprzedaży towarów lub umowami o świadczenie usług Polski Klient posiada lub będzie posiadał wierzytelności względem Dłużników (Wierzytelności) wynikające z ceny sprzedaży towarów lub wynagrodzenia za świadczenie usług przez Polskiego Klienta. Zgodnie z umowami, na podstawie których powstały lub powstaną wierzytelności (umowami, z których Wierzytelności wynikają lub będą wynikać), czyli w analizowanej sprawie zgodnie z umowami sprzedaży towarów/umowami o świadczenie usług, zaspokojenie Wierzytelności przez Dłużnika (nabywcę towaru lub usługi) następuje poprzez dokonanie przez Dłużnika przelewu kwoty Wierzytelności na rachunek bankowy Polskiego Klienta prowadzony w walucie obcej (w EUR) poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (w Niemczech).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00